Aktualności

MIEDZYNARODOWA WYMIANA MŁODZIEŻY Z MIASTEM PARTNERSKIM EVRON WE FRANCJI
TERMIN: 27.05 – 04.06.2017
UCZESTNICY: 40 UCZNIÓW Z KLAS PIERWSZYCH I DRUGICH GIMNAZJUM W ALWERNI
PRZEDSIĘWZIĘCIE ZOSTAŁO ZREALIZOWANE POD PATRONATEM BURMISTRZA GMINY ALWERNIA PANA TOMASZA SIEMKA, KTÓRY POKRYŁ KOSZTY PRZEJAZDU AUTOKARU

PROGRAM PODRÓŻY
I etap PARYSKA PRZYGODA

27 maja  Wyjazd z Alwerni do Paryża.


28 maja Zakwaterowanie w hotelu w dzielnicy Saint Denis. Przejazd metrem do centrum miasta. Zwiedzenie katedry Notre Dame. Przejście do Sainte-Chapelle (Święta Kaplica) – dwukondygnacyjnej kaplicy zamkowej położonej w centrum dawnej siedziby królewskiej na wyspie Cité. Została ufundowana przez Ludwika IX jako miejsce pochówku cennych relikwii Chrystusa, z koroną cierniową na czele. Należy do bardzo cennych przykładów architektury gotyckiej o wysokim znaczeniu dla rozwoju architektury sakralnej. W obu tych miejscach zachwyciły nas najpiękniejsze we Francji witraże. Potem obowiązkowy spacer bulwarami Sekwany. Następnym punktem programu był dawny pałac królów francuskich Louvre i odpoczynek w ogrodach Tuileries. Obejrzeliśmy w tym dniu egipski obelisk i dwa łuki triumfalne: Arc de Triomphe du Carrousel oraz Arc de Triomphe na końcu Avenue des Champs-Élysées. Pełni emocji i wrażeń wróciliśmy na nocleg do hotelu.

29 maja po śniadaniu zapakowaliśmy się do naszego wygodnego autokaru i przemieściliśmy się w pobliże Pól Marsowych, by wjechać na wieżę Eiffla. Przy sprzyjającej pogodzie ze szczytu na wysokości 274 metrów podziwialiśmy panoramę miasta. Wszyscy wyjechali, nawet osoby z lękiem wysokości dały radę. Potem pomaszerowaliśmy do jednego z największych obiektów architektonicznych w stolicy Francji - do Les Invalides. Wzniesiony w czasach Ludwika XIV Pałac Inwalidów był przystanią dla inwalidów wojennych. Teraz to atrakcja turystyczna. Najpierw zadumaliśmy się przy grobie Napoleona I Bonaparte a potem zwiedziliśmy Muzeum Armii, w którym znajduje się około pięciuset tysięcy eksponatów. Są one odzwierciedlaniem sztuki i techniki militarnej oraz dziejów wojskowości całego świata. Po pikniku w parku opuściliśmy Paryż. Wieczorem przybyliśmy do Evron gdzie zapoznaliśmy się z goszczącymi nas rodzinami i udaliśmy się na nocleg do domu naszych francuskich korespondentów.


II etap WŚRÓD FRANCUSKICH RÓWIEŚNIKÓW
30 maja zwiedzanie szkoły College Paul Langevin, wpadliśmy też do liceum Raul Vadepied, gdzie odbywały się egzaminy maturalne. Po zapoznaniu się z otoczeniem, integrowaliśmy się z uczniami francuskimi poprzez wspólne gry i zabawy. Stresującym momentem było przedstawianie się po angielsku uczestników wymiany. Za to zupełnie swobodnie czuliśmy się na zajęciach plastycznych. Ozdabialiśmy na nich metodą decoupage drewniane rzeźby i serca z masy solnej. Podarowaliśmy nasze dzieła na pamiątkę rodzinom goszczącym. Posiłek w stołówce szkolnej wzmocnił nasze siły przed spotkaniem w Merostwie z władzami gminy Evron. Momentami było tam bardzo wesoło, zwłaszcza gdy pani wicemer Isabelle Dutertre postanowiła pokazać ceremonię udzielania ślubu i dokonała tego na losowo wybranych uczniach, którzy od razu poprosili o unieważnienie małżeństwa. Ostatnim wspólnym punktem programu było zwiedzanie bazyliki Notre Dame de l’épine w centrum Evron. Popołudniu uczniowie wrócili do swych francuskich rodzin.31 maja Uczestnicy wymiany wybrali się do leżącego nieopodal Evron miasteczka galijsko - rzymskiego Jublains. Obejrzeliśmy film dokumentalny o dziejach tego ważnego w starożytności punktu handlowego oraz poznaliśmy ekspozycję w muzeum archeologicznym. Nauczyciel historii w College Paul Langevin - Gilles Pecot ciekawie opowiedział o najważniejszych eksponatach. Korzystając ze świetnej pogody udaliśmy się na poszukiwanie ruin twierdzy, świątyni, term ( które co ciekawe znajdują się obecnie w podziemiach kościoła) oraz amfiteatru. Wszystko odnaleźliśmy. Po sporej dawce historii młodzież odpoczęła na pikniku a także podczas zabaw i gier sportowych. A najlepiej zrelaksowaliśmy i zintegrowaliśmy się w czasie dwugodzinnej zabawy na basenie Jardin Aquatique. Dla wszystkich był to bardzo udany dzień.

1 czerwca  Całodzienna wyprawa razem z francuskimi przyjaciółmi na wycieczkę do zamków w dolinie rzeki Loary. Zwiedzaliśmy zamek Walezjuszy w średniowiecznym miasteczku Blois nad Loarą. Rozbudowywany był w wielu stylach: gotyckim, renesansowym, klasycystycznym. Mogliśmy nawet sfotografować się na tronie królewskim i poznać magię władzy. Cały dzień można nazwać magicznym, bo po posiłku uczniowie odwiedzili Maison de la Magie Robert – Houdin. Dowiedzieliśmy się wiele o sztuczkach iluzjonistycznych. Wzięliśmy udział w pokazie iluzjonistycznym w Domu Magii. Mocno się też przestraszyliśmy się w Hallucinoscope, gdzie ulegaliśmy złudzeniu różnych niebezpieczeństw, np. przejścia po zerwanym moście sznurowym czy ukąszenia przez węże. Ten dzień bardzo obfity w emocje.

2 czerwca Wyjazd uczniów do pobliskiego miasteczka Sainte Suzanne, gdzie znajdują się ruiny zamku z czasów Wilhelma Zdobywcy. Interaktywne ekspozycje w muzeum przyrodniczym dały nam pojęcie o florze i faunie tamtego rejonu. Mieliśmy też możliwość w czasie zwiedzania młyna oraz podczas oglądania zabawnego filmu edukacyjnego zapoznania się z techniką czerpania papieru. Piknik czekał na nas w przyjemnej dolince Saulge, którą razem z znajdującymi się tam jaskiniami zamieszkiwali ludzie prehistoryczni już 25 000 lat temu. Przebiegały tamtędy stada mamutów i innych wymarłych już dzisiaj zwierząt. Znalezione w tej dolinie przedmioty codziennego użytku są jednymi z najstarszych znalezionych na terenie Francji. Dzień i cały pobyt w Evron zakończyła wystrzałowa pożegnalna dyskoteka, przez Francuzów nazywana BUM!. Jaka zabawa! Pełna integracja.

3 czerwca Pożegnanie oblane deszczem i łzami. O 9 00 wyjazd w stronę Polski. Jak ten czas szybko upłynął! Wyjazd zakończył się rano w niedzielę.